پیشرفت‌های دفاعی کشور، الگویی برای صنایع تولید داخل است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد کل نیروهای مسلح با صدور بیانیه‌ای ضمن گرامیداشت ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی، دستاوردهای عظیم جمهوری اسلامی ایران در حوزه تسلیحات راهبردی را ثمره و نماد خودباوری و تکیه بر ظرفیت داخلی و اراده ملی فرزندان این مرز و بوم دانست.

در این بیانیه آمده است: با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و قطع دخالت‌های نظام استکباری بر امور داخلی کشورمان، صنعت دفاعی کشور در دوران جنگ تحمیلی با وجود تحریم‌های گسترده نظامی از سوی کشورهای بلوک غرب و شرق با بهره گیری از تجارب هشت ساله دفاع مقدس و از طرفی اهتمام متخصصان این حوزه در سال‌های پس از جنگ، فصل نوینی را آغاز نمود و با اهتمام فراوان و اتکا به تخصص و تعهد جوانان نخبه، عرصه‌های رشد و بالندگی را یکی پس از دیگری پیمود و در حال حاضر پیشرفت‌های شگرفی در صنایع نظامی و دفاعی کسب نموده است.

این بیانیه تصریح می‌کند: پیشرفت و خودکفایی در حوزه‌های مختلف موشکی، پدافندی، فضایی و دیگر تسلیحات همچون انواع جنگ‌افزارها و ادوات نظامی متناسب با نیاز دفاعی کشور و مطابق با آخرین فناوری‌های روز جهانی، پشتوانه‌ای قوی برای نیروهای مسلح در دفاع از تمامیت ارضی و استقلال کشور و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی فراهم نموده و ضمن ایجاد بازدارندگی در مقابل تهدیدات فزاینده دشمنان، به عنوان نماد خودباوری و اعتماد به نفس ملی و تکیه بر ظرفیت داخلی کشور بوده که می‌تواند الگویی برای حرکت رو به جلوی دیگر صنایع تولید داخل در جهت مقابله با تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی و ساماندهی به وضعیت فعلی اقتصاد کشور باشد.

ستاد کل نیروهای مسلح در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام صنعت دفاعی کشور و تبریک این مناسبت به آحاد جهادگران این عرصه، افزوده است: امروز تلاشگران صنعت دفاعی به عنوان نماد تولیدکننده داخلی، با برخورداری از توان علمی و نیروی ایمان خود و گام برداشتن در جهت توسعه کمّی و کیفی تسلیحات نظامی و راهبردی، نقش ویژه‌ای در افزایش بنیه دفاعی و اقتدار کشورمان ایفا می‌نمایند.

امنیت پارکینگ های مرز چذابه در اربعین حیاتی است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، حمید سیلاوی ظهر امروز چهارشنبه در جلسه ستاد اربعین حسینی اظهار کرد: ساماندهی مواکب از طریق ستاد عتبات عالیات در حال پیگیری است ولی نماینده آنها برای ساخت و ساز مواکب باید در مرز مستقر شود.

وی با بیان اینکه برای پیگیری تأمین آب جلساتی با آب و برق خوزستان داشتیم، افزود: وزارت نیرو تاکنون نتوانسته آب شیرین کُن را تأمین کند ولی قول ۱۰ الی ۱۵ روزه دادند که تأمین آب چذابه را به سرانجام برسانند.

فرماندار دشت آزادگان با اشاره به اینکه در حال حاضر تانکرهای تأمین آب در مرز مستقر هستند، یادآور شد: تدوین طرح ترافیکی و امنیتی نیز در حال برنامه ریزی است ولی هرچه سریعتر باید به نتیجه برسد.

سیلاوی بیان کرد: سال گذشته هرچند شهرداری اهواز همکاری خوبی داشت ولی در زمینه اتوبوس کمبودهایی وجود داشت؛ امسال باید استان های معین به میزان مشخص شده تأمین نیاز این حوزه را انجام دهند.

وی عنوان کرد: زمانبندی اجرای طرح های کمیته های مختلف ستاد اربعین باید به ما اعلام شود تا حین نظارت امکان رصد و تذکر را داشته باشیم.

فرماندار دشت آزادگان اضافه کرد: تعیین تکلیف پارکینگ ها باید هرچه سریعتر به نتیجه برسد و یکی از موارد، امنیت آنها است.

سیلاوی در پایان گفت:سال گذشته ۲۰۰ مورد سرقت از پارکینگ ها گزارش شده و امسال حتما باید پیمانکار مسائل حفاظتی را پیش بینی کند.

دریافت وجه مازاد برتعرفه پزشکی تخلف است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، براتعلی صالحی بعدازظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در این راستا، تعیین مجازات بستگی به تخلف دارد و گاهی ممکن است برای تعطیلی بیمارستان نیز حکم صادر شود.

وی با بیان اینکه چنانچه پزشکی از این نوع تخلفات داشته باشد، به تعطیلی مطب می انجامد، گفت: صدور دو فاکتور یا پرداخت به حساب نزدیکان پزشک تخلف محسوب می شود.

صالحی تاکید کرد: برخی بیمارستانها نیز در قالب اخذ هزینه استفاده از تجهیزات پزشکی یا صدور فاکتور در زمان ترخیص بیماران تخلف می کنند که این امر بررسی شده و برخورد قانونی می شود.

وی افزود: این موارد گرانفروشی محسوب شده و در تعزیرات حکومتی مورد رسیدگی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در وهله اول به بیمارستانها تذکر داده می شود، گفت: چنانچه به بیمارستانی دو بار تذکر داده شود و این تذکرات نادیده گرفته شود، در صورت تکرار تخلف، بیمارستان به صورت موقت تعطیل می شود.

صالحی افزود: چنانچه هر مرکز و یا مطب و یا مکان درمانی و بهداشتی مرتکب تخلفات بهداشتی شود که به سلامتی جامعه آسیب وارد کند، تعطیل خواهد شد.

وی اظهار داشت: دریافت هرگونه وجهی فراتر از تعرفه تعیین شده‌ی وزارت بهداشت از بیمار در خصوص خدمات درون بیمارستانی ممنوع است.

صالحی افزود: متخلفان و فعالان سودجو در حوزه بهداشت، درمان و دارو، تهدید کنندگان سلامت جامعه، هستند و برخورد قانونی با آنها امری بسیار ضروری است.

مشکل مردم چزکین جهت جابه جایی روستا و آبگیری سدنمرود مرتفع می شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، کاظم پالیزدار عصر چهارشنبه در خصوص سفر یک روزه خود به فیروزکوه که با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران و مسئولین کشوری و استانی در جلسه بررسی مشکلات پروژه سد مخزنی نمرود و منطقه چزکین در محل سد نمرود طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به دریافت گزارشات در خصوص پروژه احداث سد مخزنی نمرود، مشکلاتی به جهت انتقال روستا وجود داشت که نیاز به هماهنگی میان دستگاه های اجرایی و متولی امر بود.

پالیزدار افزود: پروژه سد مخزنی نمرود با پیشرفت ۸۳ درصدی رو به اتمام است و در مراحل انتهایی و آب گیری از سد قرار دارد اما مسائل حاشیه ای مثل جابجایی روستا مشکلاتی را برای مردم روستا بوجود آورده است.

وی گفت: با حضور در منطقه چزکین و روستای سله بن ضمن شنیدن مسائل و مشکلات مردم روستا، جلسه ای را با حضور دستگاه های اجرایی و متولی امر برگزار کردیم که تصمیماتی هم اتخاذ و مقرر شد در 2 هفته آینده با همکاری استانداری جلسه‌ای در تهران برگزار شود و با این هدف که تلاش خواهیم کرد این مشکلات را بر طرف کنیم.

 

تراز مالی هیچ واحد دانشگاهی نباید منفی باشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه ازاد، بابک نگاهداری رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در بیستمین جلسه هیأت امنای استان مازندران که صبح امروز در واحد ساری برگزار شد، گفت: ارتباط مستقیم منابع درآمدزایی با مصارف هزینه های که ماحصل آن خود گردان بخش های مختلف دانشگاه خواهد بود، رویکرد اصلی حاکم بر بودجه ریزی عملیاتی دوره جدید دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی بر لزوم رعایت ردیف های بودجه تاکید کرد و افزود: واحدهای دانشگاهی بر مبنای چارچوب مشخص شده و براساس ردیف های بودجه تعیین شده هزینه کنند.

نگاهداری خاطرنشان کرد: واحدهای دانشگاهی در بحث درآمدزایی با یک برنامه ریزی و سازماندهی کارآمدی، نسبت به درآمد غیر شهریه ای با توجه به طرح خودگردانی در بخش های مختلف دانشگاه اقدام اصولی صورت دهند.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه استان مازندران دارای ظرفیت خوب و بسیار مطلوب است، گفت: دانشگاهیان با هم افزایی و همفکری نسبت به درآمد و فعال سازی شرکت های دانش بنیان و مرکز رشد اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه توجه به دانش و پژوهش در دانشگاه یک اصل است، گفت: تقویت بنیه آموزشی و ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی یکی از مهمترین اهداف دانشگاه آزاد اسلامی است و باید در جهت تعالی و شکوفایی دانشجویان تلاش کنیم.

نگاهداری نقش روسای واحد های دانشگاهی در بحث سرمایه گذاری و مباحث بودجه را مهم خواند و اظهار داشت: یکی از مبنای اصلی و کلیدی ترین شاخصه های ارزیابی روسای واحدهای دانشگاهی مبتنی بر شاخصه بودجه و سرمایه است. در این خصوص تراز مالی هیچ دانشگاهی نباید منفی باشد.

تلفات جاده ای در کرمان ۱۱ درصد کاهش یافت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی آیت‌اللهی موسوی ظهر چهارشنبه در جلسه کمیسیون راه‌های استان کرمان با تاکید بر لزوم احتساب جداگانه آمار تلفات جاده ای با در نظر گرفتن افغانی‌کش‌ها و قاچاق سوخت و بدون این دو مورد بیان داشت: در بسیاری از استان‌ها آمار افغانی‌کِشها ‌و قاچاق سوخت را در آمار نمی‌آورند. لحاظ کردن این آمار برای کرمان و مقایسه آن با سایر استان هار ظلم به استان است.

آیت اللهی موسوی اظهار داشت: در بسیاری از استان‌ها آمار افغانی‌کِش ها ‌و قاچاق سوخت را در آمار نمی‌آورند به همین دلیل آمار ما با استان‌های دیگر مقایسه می‌شوند و علی‌رغم زحمات دستگاه‌های ذیربط و کمبود اعتبارات آمار افزایش دارد.

وی افزود: ۱۱ درصد کاهش تلفات در سه ماهه سال جاری نشاندهنده آن است که مسئولان مربوطه تمام تلاش خود را در این خصوص به کار گرفته‌اند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان با اشاره به افزایش تردد در سطح استان و کاهش تلفات جاده‌ای گفت: بخش خلاف‌های انسانی را نمی‌توانیم کنترل کنیم لذا برخی از حوادث جاده‌ای به دلیل عوامل انسانی رخ می‌دهند.

آیت‌اللهی موسوی گفت: امسال می‌خواهیم بر روی محورهای پرحادثه کار کنیم و با توجه به آمار و ارقام متوجه شدیم که این محورها در سال‌های گذشته نیز شاهد آمار زیاد حوادث بوده است.

وی یادآور شد: امیدواریم با برنامه‌هایی که پیش رو داریم امسال شاهد کاهش آمار تلفات جاده‌ای باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان به دوربین‌های پایش تصویری اشاره و اظهار کرد: دوربین‌های پایش تصویری تنها تخلفات را ثبت می‌کنند اما پیامی در أین رابطه برای راننده متخلف ارسال نمی‌شود که أین دلیل بر  ثبت تخلف نیست.

یک کودک شش ساله در چهارمحال و بختیاری غرق شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

فرامرز شاهین در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه یک کودک شش ساله در چهارمحال و بختیاری غرق شد، اظهار داشت: این کودک شش ساله به دلیل نا آشنا بودن به فنون شنا و بی احتیاطی در استخر آب کشاورزی غرق شد.

وی بیان کرد:  این حادثه در استخر آب کشاورزی در منطقه روستای شیخ شبان شهرستان سامان رخ داده است.

دمای هوای قم از اواسط هفته آینده کاهش می‌یابد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

محمد جواد ترابیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هوای قم طی سه روز آینده صاف و آفتابی گاهی همراه با وزش باد ملایم است.

وی با بیان اینکه دمای هوا طی هفته جاری نسبت به هفته گذشته ثابت است، افزود: حداقل دمای هوا طی سه روز آینده ۱۹ درجه و حداکثر دمای هوا نیز ۳۹ درجه خواهد بود.

کارشناس هواشناسی استان قم بیان کرد: سرعت وزش باد طی سه روز آینده بین ۲۰ تا ۳۵ کیلومتر بر ساعت با جهت شرقی پیش بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه از اواسط هفته آینده شاهد کاهش دمای هوا خواهیم بود،‌ افزود: دمای هوا نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثابت بوده است.

حضور ۱۰ ارگان در بخش جلوه‌گاه امید جشنواره فیلم کودک و نوجوان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، میثم احمدی مدیر بخش جلوه گاه امید سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان گفت: دفاع مقدس، زیست محیطی، دغدغه ها و چالش های کودکان و نوجوانان، فناوری و علم آموزی و تلاش علمی کودکان و نوجوانان موضوع  هفت فیلمی است که در بخش جلوه گاه امید شرکت کردند.

وی تاکید کرد: ۱۰ ارگان در بخش جلوگاه امید شرکت کرده‌اند، این ارگان‌ها شامل مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودکان وزارت دادگستری، وزارت آموزش و پرورش، مرکز عرفان اسلامی، انجمن فیلم کوتاه ایران، انجمن تخصصی کودک و رسانه و موسسه هنر بنیان آرت پورت، اداره کل بهزیستی استان اصفهان، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، پویش مردمی ترافیک (معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان) و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است.

وی ادامه داد: جدول برنامه مطابق با جدول داوران کودکان و نوجوانان و جدول جایزه زاون است و در محل پردیس سینمایی ساحل، سالن نصف جهان اکران می‌شود.

احمدی در پایان یادآور شد: ارگان‌ها آثار را تا دوم شهریورماه بازبینی و داوری می‌کنند و از میان آنها هر ارگان یک یا ۲ اثر را انتخاب خواهند کرد و هدایای در نظر گرفته شده در اختتامیه جشنواره اهدا خواهد شد.