نمونه گیری از ۲۹ مزرعه پرورش ماهی در استان همدان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، محمود رضا رسولی ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود انواع مزارع تفریخ و پرورش ماهیان سردابی در همدان و احتمال وقوع بیماری های ویروسی در این مزارع، گفت: پایش و مراقبت از بیماری های ویروسی از قبیل IPN – IHN – VHS در سطح مزارع استان به صورت بازدید میدانی و نمونه برداری، توسط کارشناسان دامپزشکی در حال انجام است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به اینکه تعداد ۹ واحد مرکز تفریخ، ۸۵ واحد پرورش ماهی های سردابی و ۹ واحد پرورش ماهی های گرمابی در استان همدان مشغول  فعالیت هستند، افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون تعداد یک میلیون و ۱۶۷ هزار قطعه بچه ماهی و تعداد ۲۳ میلیون و ۸۷۰ هزار قطعه تخم چشم زده  به مرکز تفریخ استان همدان وارد شده است.

 رسولی اضافه کرد: برای جلوگیری از بروز و شیوع بیماری های ویروسی در استان همدان نیز از ۲۹ مزرعه پرورش ماهی نمونه گیری انجام شده است.

وی بابیان اینکه یکی از مهمترین بیماری های ماهیان سردابی VHS بوده که می تواند سبب بروز خسارت و تلفات در مزارع شود و با علائمی همچون مرگ و میر شدید، اگزوفتالمی، بروز کم خونی و رگه هایی از خونریزی در عضلات، ملانوز و سیاه شدن پوست بروز می کند، گفت: بیشترین رخداد بیماری در دمای ۱۴- ۴ درجه سانتیگراد اتفاق می افتد که این بیماری هیچ راه درمانی نداشته و تنها باید با رعایت مسائل بهداشتی و قرنطینه ای از بروز و شیوع آن جلوگیری کرد.

وی عنوان کرد: از آنجا که انتقال بیماری می تواند با استفاده از وسائل و تجهیزات پرورشی، پرندگان، غذا، جابجایی و تردد بین مزارع رخ دهد، باید آبزی پروران مسائل بهداشتی و قرنطینه ای را بیش از گذشته رعایت کرده و آن را مهم بدانند.

 رسولی با تأکید بر اینکه آبزی پروران باید بچه ماهی را از مزارع مجاز و معتبر تحت نظر سازمان دامپزشکی و شیلات تهیه کنند، افزود:  هرگونه جابجایی و حمل و نقل ماهی زنده نیز باید از طریق ادارات دامپزشکی شهرستان انجام شود و در هنگام خرید بچه ماهی گواهی سلامت دامپزشکی مزرعه  از فروشنده درخواست شود.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به ارزیابی وضعیت سلامتی مزارع در سطح استان همدان توسط کارشناسان دامپزشکی اظهار داشت: انجام نمونه برداری در مقاطع زمانی مختلف با مراجعه به مزارع پرورش فعال سطح استان و نمونه برداری از ماهیان و بچه ماهیان موجود، برای تشخیص بیماریهای احتمالی با انجام آزمایشات لازم، با استفاده از روش های سلولی و مولکولی صورت می گیرد.

بهره برداری از طرح های آبرسانی به ۴۹ روستای آذربایجان غربی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی،علیرضا رضوی با بیان اینکه برای اجرا و اتمام این طرح ها، ۱۰۷ میلیارد و ۴۶۵ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است، اظهار داشت: طرح های آبرسانی روستایی درقالب ۲۵ پروژه و در روستاهای ارومیه، بوکان، تکاب، چالدران، خوی،  شوط، سردشت، ماکو، مهاباد و میاندوآب به بهره برداری خواهند رسید.

وی افزود: با بهره برداری از این طرح ها، ۱۰ هزار و ۳۹۶ خانوار روستایی با ۴۰ هزار و ۳۲۹ نفر جمعیت از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار خواهند شد.

رضوی، از آغاز عملیات اجرایی دو طرح مهم مجتمع های ۱۶۵ روستایی بوکان و ۱۶ روستایی چالدران همزمان با هفته دولت خبر داد واظهار کرد:  عملیات اجرایی طرح های تامین آب آشامیدنی مجتمع تپی و حصار در شهرستان بوکان، تامین آب آشامیدنی روستای ملحم  و کنگرلو شهرستان سلماس و طرح تامین آب آشامیدنی روستای عبداله کرده مهاباد نیز همزمان با هفته دولت آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح ها بالغ بر دو هزار و ۵۶۵ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی، استانی و مشارکت بنیاد علوی پیش بینی شده است، افزود: با اتمام عملیات اجرایی و بهره برداری از این طرح ها، ۱۹ هزار و ۱۳۹ خانوار روستایی با ۸۲ هزار و ۸۱۵ نفر جمعیت از آب آشامیدنی سالم وبهداشتی برخواردار خواهند شد.  

تغییر رویکرد به سمت دانشگاه‌های نسل سوم اجتناب ناپذیر است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، رشید حیدری مقدم ظهر چهارشنبه در جلسه بورد تخصصی گروه میکروبیولوژی کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان برگزار شد، اظهار داشت: بوردهای امروز باید با دو سال قبل و دو ماه قبل خود تفاوت ایجاد کنند زیرا با ابزار دیروز و امروز نمی‌توان فردا را مدیریت کرد و با پیشرفت آنلاین و بروز دنیا چنین دیدگاهی ما را محکوم به شکست خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی عملا چیزی به نام نفت در بودجه ۹۹ وجود نخواهد داشت، عنوان کرد: طبق برآوردهای سازمان مدیریت اگر ۶۰۰ بشکه در روز فروش نفت داشته باشیم با هزینه‌های استخراج برابر بوده و سود حاصله برای کشور معادل صفر است و این در حالی است که امروز به فروش کمتر از ۳۰۰ بشکه در روز رسیده‌ایم و این به آن معناست که دیگر توجیهی برای استخراج نفت وجود ندارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا ادامه داد: در سال۹۰ حدود ۷۰درصد اعتبارات از منابع عمومی و ۳۰ درصد از منابع اختصاصی بود و در سال ۹۷ این موضوع کاملا معکوس شد و ۷۰ درصد اعتبارات از منابع اختصاصی حاصل شد به همین علت، دانشگاه‌ها باید به سمت خلق ثروت و درآمدزایی پیش روند و صرف کار آموزشی و پژوهشی دیگر راه گشا نخواهد رود.

وی با بیان اینکه روند پیشرفت در کشور دیگر نیازمند لیسانس و فوق لیسانس نیست و از این منظر اشباع شده‌است، خاطرنشان کرد: طی سال ۹۲ حدود ۵۲ دانشگاه علوم پزشکی در کشور داشتیم اما در حال حاضر به تعداد ۶۷ دانشگاه رسیده و متأسفانه هزینه‌های یک دانشگاه مستقل در برخی شهرستان‌ها بر جامعه بار شده و به عنوان مثال، دانشگاه علوم پزشکی شهرستان اسدآباد معادل دانشگاه ابن‌سینا که دانشگاهی استانی است هزینه جاری دارد.

ایده‌ها را به ثروت تبدیل کنیم

 حیدری‌مقدم با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد موظف است تا پایان سال جاری به فعالیت ۲۳۸ واحد خود که بازدهی ندارند خاتمه دهد، گفت:  سال ۹۵ در استان همدان  ۲۸ هزار و ۵۰۰ ازدواج به ثبت رسیده و این آمار طی سال۹۷ به ۱۲ هزار ازدواج رسیده و معنی آن این است که در آینده جامعه‌ای سالمند و بی‌تحرک خواهیم داشت و هزینه مضاعفی در نگهداری و سلامت این افراد بر کشور بار خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه ما باید مثل تمام کشورهای دنیا ایده‌ها را به ثروت تبدیل کنیم، اظهار کرد: متأسفانه اغلب پایان نامه‌های دانشگاهی هیچ اثری در جامعه ندارد و به عنوان مثال در تویسرکان و منطقه پاوه در غرب کشور، سالانه ۱۲۰ نفر از درخت سقوط می‌کنند که ۸ نفر کشته و تعدادی قطع نخاع و مجروح می‌شوند اما هیچ‌یک از پایان‌نامه‌های دانشگاهی به این موضوع نپرداخته البته ما موفق شدیم با استفاده از یک الگوی صخره‌نوردی با هزینه ۴۰۰هزار تومان به ایمنی این کار بیفزاییم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با بیان اینکه امروز بر همه بخش‌های جامعه لازم است هزینه‌های خود را کاهش دهند و نگاه دانشگاه‌گردانی نیز باید بر مبنای همین رویکرد تغییر یابد تأکید کرد: باید پایان نامه‌ها را به سمتی سوق دهیم که به سمت کاربردی شدن رفته و باری از دوش جامعه بردارد و در این راستا می‌توانیم ۳ یا ۴ پایان نامه را به هم ربط دهیم تا خروجی آن محصولی کاربردی شود.

۱۰۰ دانشجوی خارجی در علوم پزشکی ابن‌سینا تحصیل می‌کنند

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰ دانشجوی خارجی در علوم پزشکی ابن‌سینا تحصیل می‌کنند، گفت: ۵۵هزار دانشجوی پزشکی در کشور تحصیل می‌کنند که نیاز کشور را به پزشک اشباع خواهند کرد و بعد از این نیازی به فارغ‌التحصیل این رشته در کشور نخواهد بود و به‌جای آن باید از الگوهای دنیا در تجارب موفقی که در بخش‌های مختلف دارند بهره‌مند شویم.

حیدری‌مقدم با بیان اینکه ما باید به‌عنوان نخبگان کشور در همه سیاستگذاری‌ها این تغییر نگاه را ایجاد کنیم، گفت: ۹۰درصد هزینه‌های کشور جاری و ۱۰درصد عمرانی است و این در حالی‌است که ۸۰هزار پروژه عمرانی نیمه کاره در کشور داریم که با این مدیریت هزینه تا ابد به پایان نمی‌رسد.

وی افزود: طی ۱۰ سال آینده با نگاه موجود، همه دانشگاه‌های علوم پزشکی دچار مشکلات جدی می‌شوند پس باید بر خلق ثروت در دانشگاه و توانمندسازی دانشجویان تمرکز کنیم و در این راستا باید در سطح دانشگاه بر ۳محور فروش علم، جذب دانشجویان خارجی و ارتباط با حوزه صنعت تمرکز کنیم تا از بروز این بحران ممانعت شود.

وزارت بهداشت از تبدیل علم به ثروت حمایت می‌کند

معاون مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت نیز از این رویکرد اعلام حمایت کرد و گفت:  در وزارت‌خانه با توجه به سیاست‌های موجود از فرصت‌ها استفاده می کنیم و به خروجی‌های پربار از این حوزه می اندیشیم.

حشمت الله طاهرخانی افزود: در این راستا از ایده‌ها حمایت می‌کنیم و  دانشگاه‌هایی که به سمت خروجی‌های مثبت و مثمرثمر در این خصوص روند مورد حمایت ما در وزارت بهداشت قرار خواهند گرفت.

اعضای هیئت رئیسه شورای شهر گرگان مشخص شدند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، ترکیب هیئت رئیسه کمیسیون‌های داخلی شورای اسلامی شهر گرگان در سومین سال دوره پنجم عصر چهارشنبه پس از بحث و تبادل نظر و هماهنگی اعضای کمیسیون‌ها به اتفاق آرا مشخص شد.

در جلسه فوق العاده شورای شهر گرگان که با حضور هشت تن از اعضای شورای شهر گرگان برگزار شد، حمیدرضا آقاملایی به عنوان رئیس شورای شهر گرگان انتخاب شد.

همچنین محمدابراهیم جرجانی نائب رئیس شورا، حسین ربیعی سخنگو و ناصر گرزین به عنوان منشی اول انتخاب شدند.

ظریف با رئیس پارلمان سوئد دیدار و گفتگو کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در ادامه دیدارهای خود با مقامات سوئدی، امروز با «آندریاس نورلن» رئیس پارلمان این کشور دیدار و در خصوص موضوعات مختلف همکاری های دوجانبه بویژه همکاری‌ها و سفرهای پارلمانی بین ایران و سوئد و همچنین برجام و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو کرد.

احکام اسلامی درباره حیوان‌آزاری که شاید نشنیده باشید! – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

مجله مهر:حیوان آزاری برای اهالی فضای مجازی موضوع تازه‌ای نیست. یک اتفاق تلخ که هرازچندگاهی به واسطه جنون برخی ازافراد و انتشار فیلمش قابلیت این را دارد که به راحتی با روح و روان آدم‌های گوشی به دست بازی کند. حیوان آزارهایی که بعد از مدت کوتاهی به دنبال هجمه افکار عمومی و پیگیری پلیس و دستگاه قضا نهایتا دستگیر و مجازات می‌شوند. متهمانی  که هر کدام برای انجام این کار به زعم خودشان دلایل عجیب و غریب می‌تراشند.  تازه ترین فیلمی هم که در این باره منتشر شد فیلمی تحت عنوان سگ کشی حیوانات در شهرداری با تزریق آمپول اسید  در سال ۹۶  بود که سر وصدای زیادی را به پا کرد. موضوع پرحاشیه‌ای که باعث شد تا سراغ احکام و روایت‌های اسلامی که دراین باره وجود دارد برویم.

نجس بودن مجوز کشتار نمی‌دهد

کافی است  نگاهی به آیات و روایات اسلامی بیندازید تا ببینید در هیچ کجای آن عبارتی را پیدا نخواهید کرد که به صرف نجس بودن این حیوان به شما مجوز کشتار یا آزار را داده باشد حتی پیامبر اسلام در حدیثی فرموده اند:« لعنت خداوند بر کسی که حیوانات را زجر کش کند.»(کنزالعمال)

پیامبر اسلام به حیوانات هم سلام می‌کرد

درقرآن کریم  بیش از ۲۰۰ آیه وجود دارد که به  موضوع حیوانات در آن پرداخته شده است.برای همین هم در روایت های دینی همیشه آزار و اذیت حیوانات به سبب اینکه مخلوق پروردگارند و تسبیح او را می‌گویند نهی شده است. امیرالمومنین درباره کشتن و مثله کردن حیوانات از قول پیامبر در نهج البلاغه می‌فرمایند:« مبادا چیزی را ـ گرچه سگ هار باشد ـ مثله کنید.» حتی امام صادق علیه السلام در روایتی دیگر درباره احترام پیامبراکرم(صلی الله علیه) به این مخلوقات نقل می‌کنند:« مردی خدمت پیامبر(صلی الله علیه) رسید به حضرت سلام کرد. پیامبر(ص) با صیغه جمع فرمود: وعلیکم السلام. آن مرد گفت: ای رسول خدا من یک نفر بیش نیستم. حضرت در جواب فرمود: بر تو و اسبت سلام کردم.»(کتاب النوادر)

مقابل حیوان تشنه تیمم کنید

یکی دیگر از احکام جالب اسلام درباره رعایت حقوق حیوانات به شرایط تیمم برمی‌گردد به گونه‌ای که اگر شما برای وضو و غسل به اندازه ای آب کم داشته باشید که بدانید در صورت استفاده از آن یک حیوان تلف خواهد شد بر شما واجب است که به جای وضو تیمم کنید و آب را به حیوان بدهید.

آزاد کردن یک غلام به خاطر یک سگ

یکی دیگر از روایت‌هایی شنیدنی که از ائمه (علیهم السلام) درباره اهمیت و توجه به حیوانات نقل می‌شود مربوط به امام حسن(علیه السلام) است نقل شده: ایشان جایی نشسته بودند، دیدند که یک غلامی مشغول غذا خوردن است.این غلام یک لقمه غذای خودش را به یک سگ گرسنه ای که اطرافش بود داد. حضرت از رفتار این شخص خیلی خوشحال شدند و فرد را صدا کردند و فرمودند که دیدم که غذا خوردی و آخرین لقمه غذایت را به سگ دادی. آن شخص به امام گفت «وقتی داشتم غذا می خوردم، دیدم سگ خیلی گرسنه است؛ به همین دلیل غذایم را به او دادم. سپس حضرت (علیه‌السلام) گفتند که این از روی جوانمردی توست. امام در ادامه پرسیدند که غلام چه کسی هستی؟ سپس این غلام و باغ آن شخص را خریدند و باغ را به او بخشیدند و آن غلام را هم در راه خدا آزاد کردند.

نجاست سگ در اسلام

ناگفته نماند که با وجود ذکر همه این نکات  عده ای هستند  که  با وجود همه این آیات و روایات دینی در مورد حیوانات، به ویژه سگ‌ها و نگهداری آنها یک نگاه سلیقه‌ای دارند. این گروه در ذهنشان  حکم نجس بودن در اسلام را صرفا به ناپاکی تعبیر می‌کنند و معتقدند که با رعایت بهداشت و نظافت می‌شود ازحیوانی مثل سگ در خانه‌ها نگهداری کرد.در حالی که روایات و احکام اسلامی همیشه از این حیوان به عنوان «عین نجاست» یاد می‌کند. چیزی که تحت هیچ شرایطی قابل تطهیر نیست؛ حتی در روایتی از امام صادق(علیه‌السلام) در وسائل‌الشیعه شخصی درباره نوشیدن و وضو گرفتن با پس مانده آب نیمه خورده بعضی از حیوانات (سنور، گوسفند، گاو، شتر ، الاغ ، اسب، استر و درندگان) سوال کرد. امام فرمود: بنوش و وضو بگیر. سپس از سگ سوال کردند و  امام پاسخ داد: نه. پرسیدند: آیا او یک درنده (مثل دیگر درندگان) نیست؟ فرمود: نه به خدا ، او نجس است . نه به خدا ، او نجس است.

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت درصدر برنامه های دستگاه های اجرایی باشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی آزادبخت ظهر چهارشنبه در جلسه ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس با بیان اینکه دیروز جنگ نظامی بود و با مجاهدات رزمندگان به پیروزی رسیدیم و امروز در جنگ اقتصادی هستیم و با مدیریت جهادی و تلاش شبانه روزی در برابر نقشه های دشمن ایستادگی می کنیم، گفت: فرهنگ ایثار و شهادت در تمام دوران ها توانست کارساز باشد.

وی بابیان اینکه عملکرد اخیر کشورمان در برابر زورگویی دشمن نشانه داشتن فرهنگ مقاومت است، عنوان کرد: تمام دستگاههای اجرایی استان همدان باید نگاه ویژه ای به برنامه های هفته دفاع مقدس داشته باشند

آزادبخت با تاکید بر اینکه وظیفه همه ما ترویج فرهنگ ارزشی دفاع مقدس است، افزود: امسال برنامه های دفاع مقدس باید با کیفیت و کمیت بهتری برگزار شود.

وی با بیان اینکه امروز دشمن به دنبال ناامیدی مردم است و ما باید مردم را امیدوار کنیم، گفت: امیدواری یعنی به دشمن ثابت کنیم موشک‌های نقطه‌زن ما سرمنشأ دفاع مقدس دارند.

توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری باید اصل باشد

آزادبخت با بیان اینکه توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری باید اصل باشد، خاطرنشان کرد: تبعیت از ولایت و ایثار و ازخودگذشتگی می‌تواند ما را به سرمنزل مقصود برساند و راهی هم جز این نداریم.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با اشاره به اینکه رسانه‌ها باید مسائل دفاع مقدس را پررنگ نشر و ترویج دهند گفت: باید در اجرای برنامه‌ها هفته دفاع مقدس هماهنگی لازم صورت گیرد و طوری نباشد چند برنامه همزمان برگزار شود و کیفیت کار پایین آید.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس نیز گفت: توسعه فرهنگ دفاع مقدس باید در اولویت دستگاه‌های فرهنگی باشد.

سردار مهدی ظفری با بیان اینکه هماهنگی خوبی بین دستگاه‌های اجرایی در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وجود دارد، افزود: گفتمان سازی فرهنگ دفاع مقدس باید در اولویت برنامه‌ها باشد

وی با بیان اینکه در هفته دفاع مقدس امسال سالگرد شهادت سردار همدانی به صورت باشکوه برگزار می شود، گفت: امروز حفظ ارزش‌های دینی یک تکلیف همگانی است.

سردار ظفری با بیان اینکه در هفته دفاع مقدس ۳۸ برنامه مشترک تعریف شده است، اظهار داشت: همایش سراسری مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت در استان همدان برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه با کمک سازمان‌ها سالنامه‌ای از دفاع مقدس  ایجاد می‌شود، گفت: امیدواریم با گزارش دستگاه‌ها هر سال یک سالنامه استانی دفاع مقدس ایجاد کنیم.

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری همدان نیز خواستار نامگذاری یک روز در هفته دفاع مقدس به نام مادران شهدا شد و گفت: تعداد مادران شهدا اندک شده و باید از نعمت وجود مادران شهید بهره برد و از تجربیات این افراد برای تربیت فرزندان مقاوم استفاده کرد.

ربیعه علیمحمدی درخواست کرد نمادی به نام «مادر شهید» ایجاد یا خیابانی به اسم مادران شهدا نامگذاری شود.

اسحاق جهانگیری به مازندران سفر کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، اسحال جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دقایقی قبل با هیئت همراه برای سفری دو روزه وارد فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری شد.

سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در این سفر معاون اول رییس جمهور را همراهی می‌کند. معاون اول رئیس جمهور در این سفر دو روزه قرار است ابتدا به مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادراتی برنج در آمل برود و این واحد تجاری را افتتاح کند.

اسحاق جهانگیری فردا نیز برای بهره برداری از استادیوم تازه بهسازی شده شهدای نوشهر، خانه بوکس و ساختمان اداری اداره ورزش و جوانان نوشهر به این شهر خواهد رفت.

پیشرفت‌های دفاعی کشور، الگویی برای صنایع تولید داخل است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد کل نیروهای مسلح با صدور بیانیه‌ای ضمن گرامیداشت ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی، دستاوردهای عظیم جمهوری اسلامی ایران در حوزه تسلیحات راهبردی را ثمره و نماد خودباوری و تکیه بر ظرفیت داخلی و اراده ملی فرزندان این مرز و بوم دانست.

در این بیانیه آمده است: با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و قطع دخالت‌های نظام استکباری بر امور داخلی کشورمان، صنعت دفاعی کشور در دوران جنگ تحمیلی با وجود تحریم‌های گسترده نظامی از سوی کشورهای بلوک غرب و شرق با بهره گیری از تجارب هشت ساله دفاع مقدس و از طرفی اهتمام متخصصان این حوزه در سال‌های پس از جنگ، فصل نوینی را آغاز نمود و با اهتمام فراوان و اتکا به تخصص و تعهد جوانان نخبه، عرصه‌های رشد و بالندگی را یکی پس از دیگری پیمود و در حال حاضر پیشرفت‌های شگرفی در صنایع نظامی و دفاعی کسب نموده است.

این بیانیه تصریح می‌کند: پیشرفت و خودکفایی در حوزه‌های مختلف موشکی، پدافندی، فضایی و دیگر تسلیحات همچون انواع جنگ‌افزارها و ادوات نظامی متناسب با نیاز دفاعی کشور و مطابق با آخرین فناوری‌های روز جهانی، پشتوانه‌ای قوی برای نیروهای مسلح در دفاع از تمامیت ارضی و استقلال کشور و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی فراهم نموده و ضمن ایجاد بازدارندگی در مقابل تهدیدات فزاینده دشمنان، به عنوان نماد خودباوری و اعتماد به نفس ملی و تکیه بر ظرفیت داخلی کشور بوده که می‌تواند الگویی برای حرکت رو به جلوی دیگر صنایع تولید داخل در جهت مقابله با تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی و ساماندهی به وضعیت فعلی اقتصاد کشور باشد.

ستاد کل نیروهای مسلح در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام صنعت دفاعی کشور و تبریک این مناسبت به آحاد جهادگران این عرصه، افزوده است: امروز تلاشگران صنعت دفاعی به عنوان نماد تولیدکننده داخلی، با برخورداری از توان علمی و نیروی ایمان خود و گام برداشتن در جهت توسعه کمّی و کیفی تسلیحات نظامی و راهبردی، نقش ویژه‌ای در افزایش بنیه دفاعی و اقتدار کشورمان ایفا می‌نمایند.

امنیت پارکینگ های مرز چذابه در اربعین حیاتی است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، حمید سیلاوی ظهر امروز چهارشنبه در جلسه ستاد اربعین حسینی اظهار کرد: ساماندهی مواکب از طریق ستاد عتبات عالیات در حال پیگیری است ولی نماینده آنها برای ساخت و ساز مواکب باید در مرز مستقر شود.

وی با بیان اینکه برای پیگیری تأمین آب جلساتی با آب و برق خوزستان داشتیم، افزود: وزارت نیرو تاکنون نتوانسته آب شیرین کُن را تأمین کند ولی قول ۱۰ الی ۱۵ روزه دادند که تأمین آب چذابه را به سرانجام برسانند.

فرماندار دشت آزادگان با اشاره به اینکه در حال حاضر تانکرهای تأمین آب در مرز مستقر هستند، یادآور شد: تدوین طرح ترافیکی و امنیتی نیز در حال برنامه ریزی است ولی هرچه سریعتر باید به نتیجه برسد.

سیلاوی بیان کرد: سال گذشته هرچند شهرداری اهواز همکاری خوبی داشت ولی در زمینه اتوبوس کمبودهایی وجود داشت؛ امسال باید استان های معین به میزان مشخص شده تأمین نیاز این حوزه را انجام دهند.

وی عنوان کرد: زمانبندی اجرای طرح های کمیته های مختلف ستاد اربعین باید به ما اعلام شود تا حین نظارت امکان رصد و تذکر را داشته باشیم.

فرماندار دشت آزادگان اضافه کرد: تعیین تکلیف پارکینگ ها باید هرچه سریعتر به نتیجه برسد و یکی از موارد، امنیت آنها است.

سیلاوی در پایان گفت:سال گذشته ۲۰۰ مورد سرقت از پارکینگ ها گزارش شده و امسال حتما باید پیمانکار مسائل حفاظتی را پیش بینی کند.