سازمان فنی وحرفه‌ای نقش مهمی در افزایش بهره‌وری نیروی انسانی دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، آرش فرزام صفت عصر یکشنبه در جلسه شورای مهارت گیلان که در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد با تأکید بر اینکه بیکاری اصلی ترین معضل همه دولت‌ها است، اظهار کرد: ایجاد نهضت مهارت آموزی به صورت عملی نه فقط در حد یک ایده و شعار باید پیگیری شود تا نیاز افراد جویای کار برطرف شود.

فرزام صفت با بیان اینکه قانون دولت را مکلف به ۸ درصد رشد اقتصادی کرده است، افزود: برای اجرای این تکلیف باید بهره وری نیروی انسانی افزایش یابد.

وی درباره نقش سازمان فنی و حرفه‌ای در افزایش بهره وری از نیروی انسانی نیز گفت: همه اقدامات آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای جز مهارت‌های غیر رسمی که به جهت افزایش بهره وری از نیروی انسانی است باید با پیوست مهارتی انجام شوند.

فرزام صفت با تأکید بر آسیب شناسی در حوزه پرداخت تسهیلات، تصریح کرد: تسهیلات باید در اختیار متقاضیان آموزش دیده و دارای مهارت قرار گیرد تا بیکاران به دلیل نداشتن مهارت کافی به بدهکار تبدیل نشوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان در ادامه با اشاره به کاربردی کردن آموزش‌ها، بیان کرد: ۶۵ رسته فعالیت توسط سازمان آموزش و پرورش معرفی شده است که باید زنجیره وار و بر اساس ظرفیت‌های استان گیلان همانند پرورش نوغانداری، تولید ابریشم و پارچه و سایر موارد که دارای مزیت اقتصادی و رقابت باشند به آن توجه شود.

وی تأکید کرد: باید توافقنامه‌ای بین‌سازمان فنی و حرفه‌ای و سازمان‌های جهاد کشاورزی، شیلات، تعاون و رفاه اجتماعی، صنعت و معدن، میراث فرهنگی و گردشگری که متولی بخشی از پروژه کارآفرینی در سطح استان گیلان هستند ایجاد شود.

گیلان پایلوت اجرای طرح خانه‌های کارآفرینی نخستین بار در کشور – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسینی عصر یکشنبه در جلسه شورای مهارت گیلان که در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد با اشاره به همکاری بخش خصوصی و دولتی برای افزایش مهارت آموزی و اشتغالزایی توسط این سازمان درباره طرح خانه‌های کارآفرینی، اظهار کرد: این طرح در کشور برای نخستین بار در گیلان در راستای توسعه کسب و کار افراد انجام شده و نیازمند فضا و مکان مناسب برای فروش محصولات این افراد است.

حسینی با اشاره به آموزش افراد علاقمند توسط سازمان فنی و حرفه‌ای در حوزه صنایع دستی، گفت: افراد در ۸۰ زیر شاخه صنایع دستی آموزش‌های لازم را خواهد دید و هدف سازمان از این آموزش‌ها ایجاد بازار فروش برای این افراد است.

اجرای طرح چند منبع درآمدی کردن روستاییان

وی در ادامه به اجرای طرح چند منبع درآمدی کردن روستاییان اشاره و تصریح کرد: یکی از اهداف این طرح توسعه منابع درآمدی روستاییان با آموزش تلفیقی رشته‌های دارای ارزش افزوده است که برای تحقق آن باید رشته‌های دارای ارزش افزوده و اشتغال‌زا را متناسب با ظرفیت‌های ارشد شهرستان شناسایی کرد.

حسینی با تأکید بر اینکه مهارت آموزی یک فعالیت جمعی است، اظهار کرد: در این زمینه نیازمند بلوغ سیاست‌گذاری هستیم از این رو آموزش مهارتی منجر به اشتغال نیازمند همکاری شوراها و ائتلاف با سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است.

وی با اشاره به سایر طرح‌ها سازمان فنی و حرفه‌ای در راستای مهارت آموزی و اشتغالزایی افراد جویای کار، گفت: اجرای آموزش دوگانه پذیرش دانشجویان به عنوان کارآموزان کارگاه‌های آموزشی برای آموزش در محیط واقعی کار، اجرای طرح اقدام مشترک با سایر دستگاه‌ها در تربیت نیروی انسانی ماهر، اجرای طرح کارآفرینی مهارت بنیان، طرح تعامل آموزش مهارتی و اشتغال با اهداف رونق تولید یا ایجاد منابع درآمدی متنوع برای جوامع هدف در راستای ارائه فرصت‌های جدید کسب و کار کم هزینه با بهره وری بالا ایجاد شبکه‌های کارآفرینی محلی از جمله اهداف این سازمان است‌.

«باران برای تو می‌بارد» به جشنواره‌ای در چین می‌رود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فیلم، فیلم کوتاه «باران برای تو می‌بارد» تازه‌ترین ساخته محمد مهدی دل خواسته دومین حضور خارجی خود را در جشنواره بین‌المللی جوانان YVE چین تجربه می‌کند.

جشنواره بین‌المللی فیلم YVE رویدادی است که توسط YVE Culture & Art Communication Ltd برای کمک به فیلمسازان نسل جوان برگزار می‌شود. YVE Culture & Art Communication Ltd یک کمپانی رو به رشد است که توسط گروهی از دانشجویان چینی تاسیس شده است. فعالیت های اصلی YVE عبارتند از برگزاری نمایشگاه‌های و جشنواره‌های فیلم، تهیه فیلم در حوزه سینما و تلویزیون، مدیریت رویدادهای فرهنگی و هنری هنرمندان و … .

اولین دوره این جشنواره در تابستان ۲۰۱۸ برگزار شده است.

در خلاصه داستان فیلم کوتاه «باران برای تو می‌بارد» آمده است: «این برگ‌های زرد، به خاطر پاییز نیست که از شاخه می‌افتند. قرار است تو از این کوچه بگذری و آن‌ها پیشی می‌گیرند از یک‌دیگر برای فرش کردنِ مسیرت…گنجشک‌ها از روی عادت نمی‌خوانند، سرودی دسته‌جمعی را تمرین می‌کنند برای خوش‌آمد گفتن به تو.»

علی اوسط سیفی و بهجت مجیدی بازیگرانی هستند که در این فیلم ایفای نقش‌ کرده اند.

دیگر عوامل این فیلم کوتاه عبارتند از نویسنده: عرفان معصومی، مشاور کارگردان: محمد مهدی عسگرپور، مدیر هنری: کیوان مقدم، تدوین: بیژن میرباقری، مدیر تصویربرداری: آرش صادقی، موسیقی: بهزاد عبدی، دستیار کارگردان و برنامه ریز: لیلا رنگرزان، صدابردار: محمد کیان ارثی، گروه تدوین: سولماز تیرماهی، منشی صحنه: فاطمه سیدی، مدیر رسانه‌ای: مرتضی رنجبران، مدیر تولید: علی حسن زاده، عکاس: امیر فائض، تدارکات: عباس یونسی و با سپاس فراوان از یغما گلرویی.

برگزاری المپیاد ورزشی دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی در شهرکرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، المپیاد ورزشی دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی کشور ظهر یکشنبه در شهرکرد آغاز شد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی چهارمحال و بختیاری در مراسم افتتاح این المپیاد با بیان اینکه در المپیاد حدود دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار دانشجو از سراسر کشور وارد استان شده‌اند که باید این مهم مورد توجه قرار گیرد، افزود: لازم است تمامی دستگاه‌های متولی امر دربرگزاری مطلوب این المپیاد سهیم باشند.

فرید براتی گفت: اکنون تمام زیرساخت‌های دانشگاه شهرکرد در اختیار دانشگاه علمی کاربردی استان برای میزبانی از این المپیاد قرار گرفته تا از ظرفیت اسکان و پذیرش و…. استفاده کنند.

وی بیان کرد: برگزاری این المپیاد ورزشی زمینه ساز توسعه بخش گردشگری و ورزش چهارمحال و بختیاری است.

مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور نیز در این المپیاد ورزشی اظهار داشت: این المیپاد ورزشی با استاندارهای ورزشی برگزار می‌شود.

سید ابوالفضل تجلی افزود: یک هزار و ۷۷۷ نفر دختر ورزشکار برای شرکت در این دوره از المپیاد اعلام آمادگی کردند که از این تعداد ۶۱۴ دانشجو اعزام شدند.

تجلی تصریح کرد: در المپیاد ورزشی دوره گذشته ۴۸۰ دانشجوی دختر حضور داشتند اما در این دوره شاهد افزایش حضور بانوان در این رویداد ورزشی هستیم.

مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه جامع علمی و کاربردی کشور ادامه داد: قرعه کشی رشته‌های تنیس، بدمینتون و شطرنج امروز انجام می‌شود.

وی بیان کرد: آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف کشور از جمله اهداف اجتماعی برگزاری المپیاد است.

روسیه: همه طرف‌ها ملزم به اجرای کامل برجام هستند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در پیامی توئیتری اعلام کرد: امروز یکشنبه کمیسیون مشترک برجام درباره تحولات جاری با تمرکز بر جنبه‌های اقتصادی و هسته‌ای برجام گفتگو کرد.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در این خصوص نوشت: کاملاً روشن است که تحریم‌های آمریکا تأثیری منفی بر اجرای برجام دارد، با این حال همه طرفه های این توافق ملزم به اجرای کامل آن هستند.

۲ انفجار پیاپی کابل را به لرزه درآورد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه تلویزیونی طلوع دقایقی پیش با انتشار خبری فوری اعلام کرد: ۲ انفجار پیاپی کابل را به لرزه درآورد.

بر اساس اعلام این رسانه، این انفجارها در منطقه «تایمنی» بوده است.

فردوس فرامرز سخنگوی فرماندهی پلیس کابل وقوع این انفجار را تأیید کرد و در این باره گفت که تا کنون درباره تلفات آن اطلاعاتی در دست نیست.

۸۳ هزار نفر از مردم شهرستان همدان درمعرض فشار خون بالا قرار دارند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، محمد خیراندیش ظهر یکشنبه در مراسم قدردانی از دست اندرکاران اجرای بسیج ملی فشار خون عنوان کرد: وضعیت کنونی جامعه و سبک زندگی مردم بیماری‌های غیرواگیر را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه امروزه فشار خون در کشور به عنوان مهمترین عامل غیرقابل اصلاح در سکته‌های قلبی مطرح است، گفت: سال گذشته فشارخون عامل مرگ ۱۷ هزار نفر بوده است.

محمد خیراندیش افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشار خون بالا و افزایش شناسایی و موارد جدید فشار خون و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشار خون را از اهداف کلی دانست.

وی جامعه هدف در اجرای این طرح در همدان را ۳۳۸ هزار و ۳۵۱ نفر ذکر کرد و گفت: این میزان ۴۰ درصد از جمعیت استان را شامل شده و نباید از یاد برد که ۷ شبکه بهداشت و درمان استان ۶۰ درصد جمعیت استان و مرکز بهداشت شهرستان همدان ۴۰ درصد جمعیت استان همدان شامل ۸۵ درصد جمعیت شهری و ۱۵ درصد جمعیت روستایی را پوشش دادند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان همدان گفت: بهره گیری از ۳۸ نفر به صورت روزانه و استقرار ۶ چادر کنترل فشار خون در پیاده راه بوعلی و میدان امام خمینی (ره) به همراه دیگر اتوبوس‌های سیار و دیگر امکانات از جمله اقدامات انجام شده در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بوده است.

وی از استقرار ۵ اتوبوس سیار سنجش فشار خون در محل‌های پرازدحام شهری و استقرار سه تیم سیار سنجش فشار خون در ۱۲۸ اداره شهرستانی و استانی خبر داد و گفت: فعال کردن تیم سنجش فشار خون با حضور ۶۵ نفر از کارشناسان بهداشت حرفه‌ای در ۱۳۳ کارخانه و واحدهای صنعتی و تشکیل ۳ تیم سیار برای پوشش کارگاه‌های زیر ۳۰ نفر نیز انجام شد.

خیراندیش از تعیین ۴۰ ناظر به تفکیک مراکز تابعه و ایستگاههای ثابت و سیار و انجام ۲۴۰ پایش توسط ناظران خبر داد و گفت: با اجرای این طرح در همدان تعداد ۴۲ هزار و ۴۶۲ نفر از فشار خون بالای خود مطلع شدند و مشخص شد که ۸۳ هزار نفر نیز در معرض فشار خون بالا قرار دارند.

فرماندار شهرستان همدان نیز در این مراسم سلامت، امنیت و آموزش را سه ضرورت اصلی جامعه دانست و بابیان اینکه امیدواریم روز به روز شاهد ارتقای سلامت جامعه باشیم، گفت: پوشش ۶۵ درصد جامعه هدف در بسیج ملی کنترل فشار خون بالای شهرستان همدان اقدامی ارزشمند است.

حسین افشاری عنوان کرد: تمام سیستم‌ها و نظام‌های حاکمیتی وام دار بهداشت هستند زیرا بهداشت تنها راه توسعه سلامت و ارتقای کیفیت زندگی مردم است.

جشنواره گردو در بافت برگزار می‌شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی افشار عصر یکشنبه در جلسه کارگروه توسعه صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافت اظهار داشت: باید ببینیم در حوزه گردشگری کجا هستیم و آیا در صنایع دستی و عشایری پیشرفتی داشته ایم و در ثبت ملی برندهای بافت در حوزه گردشگری کجا هستیم

وی با بیان اینکه باید از این فرصت برای خدمت به مردم استفاده کنیم، گفت: باید به مراکز اقامتی نظارت شود که قیمت‌ها و بهداشت آنها مناسب باشد.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار بافت با اشاره به اینکه باعث گردشگری برای بافت درآمدزایی داشته باشد، افزود: مناطق گردشگری شهرستان بافت سر و سامان داده شده و عوارض در مناطق گردشگری از گردشگران گرفته شود.

افشار با بیان اینکه ظرفیت صنایع دستی در شهرستان مورد غفلت واقع شده است، بیان کرد: مدیری خوب است که در اداره اش تحول ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه اوایل شهریور ماه جشنواره گردو در شهرستان بافت برگزار می‌شود، افزود: باید کارگروه تشکیل شود تا سند گردشگری چهار فصل شهرستان را تدوین کند.

معاون سیاسی امنیتی فرماندار بافت عنوان کرد: همایش غارشناسی در بافت با توجه به وجود چندین غار در این شهرستان برگزار شود.

محمد صادقی رئیس اداره عشایری شهرستان بافت در ادامه این جلسه گفت: مشکل راه منطقه گردشگری بُندر گوغر حل شده است ولی متأسفانه موضوع سرویس بهداشتی و زباله‌های آن بلاتکلیف است.

علی علی ملایی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بافت هم در این جلسه گفت: متأسفانه در غارهای شهرستان حادثه به وجود می‌آید و باید مدیریت شود و هلال احمر آمادگی آموزش کمک‌ها اولیه به مسئولان بومگردی را دارد و متأسفانه بعضی تصمیماتی که در جلسه‌ها گرفته می‌شود اجرا نمی‌شود.

تقویت تجهیزات و امکانات نیروی انتظامی موضوع مورد تاکید دولت ومجلس – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، عبدالرضا رحمانی‌فضلی با اشاره به نشست امروز (یکشنبه ۶ مرداد ماه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: دعوت از ما بر اساس برنامه گذشته جهت ارایه گزارش درباره امنیت کشور به کمیسیون انجام گرفت، پس از ارایه گزارش توصیه‌ها، نظرات و انتقادات نمایندگان را شنیدیم.

وزیر کشور یادآور شد: همکاری خوبی بین مجلس و وزارت کشور برقرار است؛ به نوعی که رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس عضو شورای امنیت کشور است و به صورت مستمر در جریان سیاست‌گذاری‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات دستگاه‌های امنیتی، نظامی، انتظامی و قضایی قرار می‌گیرد.

وی افزود: نمایندگان دغدغه‌های خود در خصوص “امنیت” در شرایط کنونی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل را مطرح کردند، توصیه نمایندگان در ارتباط با مسائل امنیت مرزی است که با پایش، رصد و هوشیاری بالا در شرایط کنونی باید مرتفع شود.

رحمانی فضلی ادامه داد: نمایندگان همچنین توصیه‌هایی در حوزه داخلی و تاثیر مسائل احتمالی اقتصادی با توجه به بیکاری و شرایط سخت معیشتی مطرح کردند. در ارتباط با بحث سرقت‌ها و عملکرد نیروی انتظامی هم موضوعاتی مطرح شد که جانشین فرمانده نیروی انتظامی پاسخ دادند.

وزیر کشور تصریح کرد: کمیسیون و وزارت کشور به صورت مشترک نظر دارند که نیروی انتظامی از نظر تجهیزات و امکانات باید بیشتر تقویت شود زیرا بار بسیاری بر دوش نیروی انتظامی است. این همکاری در ارتقاء امنیت، تقویت امنیت و کاهش دغدغه و نگرانی مردم تاثیر خوبی خواهد داشت.